Zpět na Příběhy zakázkové

Putování za Kocmany

Nakonec na radu Honzíka vkládám dotaz na genealogické fórum do sekce „Otázky a odpovědi“. A paní s nickem Sidiriv  si mě vychutná:
„Zdravím, máte to blbě přečtené, dejte si dotaz do čtení (přečtěte si napřed pravidla). To slovo je místo, odkud byl Šimon, budete to potřebovat. Já tam sice něco vidím, ale jistá si nejsem a mohla bych Vás zavést na falešnou stopu.“
A tak na její doporučení druhý den ráno vložím dotaz do (tentokrát té správné) sekce „Čtení starých materiálů“:
„Dobrý den, bylo mi doporučeno nechat si přečíst slovo za jménem Šimon Kocman. Je to prý místo, odkud Šimon byl. Což moc nechápu, protože vím, že byl ze Sřipele, oženil se ve Skřipeli a zemřel ve Skřipeli. Prosím tedy o přečtení slova za jménem Šimona Kocmana. Předem děkuji.
druhý zápis vpravo shora
https://ebadatelna.soapraha.cz/…43#“
Odpověď od specialisty na čtení pana Zburgeta přijde poměrně brzy:
„No, to nebude místo původu – já tam vidím něco jako Zalestnika nebo Zalostnika.“
No výborně. V tom případě – kdo byl Zal[e]ostník? Jako od slova žalostný? A pak mě něco napadne. Otevřu znovu mapy.cz a vyhledám Skřipel. A tentokrát zadám i č.p. 13. Tam měli tihle Kocmanové bydlet. Vzápětí s úsměvem nevěřícně zakroutím hlavou. Na fórum pak jen dopíšu řečnickou otázku:
„A co když jen zapisovateli vypadla 2 písmenka a měl to být zákostelník? Skřipel č.p. 13 je totiž za kostelem :-)
Přestože mi nikdo mou teorii o vynechaných písmenkách samozřejmě nepotvrdí, já ji spokojeně beru jako vyhovující a dostačující. Protože jak na závěr zjistím, číslo popisné 13 nemá jen domek za kostelem, ale i samotný kostel sv. Šimona a Judy. Zjevně ten domek patřil ke kostelu, a zjevně ho obýval ten, kdo se o kostel staral. Tedy kostelník. Pro mě však ode dneška Zákostník :-)