Zpět na Příběhy rodinné

Putování za Jakovci

Asi by se dalo předpokládat, že s pátráním po předcích začne člověk u sebe, a byť jde o předpoklad zcela jistě správný,  já jsem  to vzala od manžela. Když jsem tedy  před dvěma  roky začala pátrat,  měla  jsem  jedinou indicii.  Že manželův otec  byl  nemanželským synem  Marie  Jakovcové,  narozené   cca   kolem  roku   1895. V  nějakém  Újezdě  u  Prahy  či  u  Kladna.  Podotýkám,  že do  té doby  jsem  žádný  rodokmen  nesestavovala a o  tom,  že  existuje  nějaký  kurent,  jsem neměla  ani  ánunk. A tak jsem začala lustrovat jeden Újezd za druhým,  až  jsem konečně narazila  v  Pleteném Újezdě  na  Annu Jakovcovou,  služku,  narozenou v Křenovicích, která r. 1889  porodila  nemanželskou dcerku Annu.  Jenže  já  potřebovala  Marii.  Protože  ale  žádnou  jinou Jakovcovou jsem nenašla, vydala jsem se na blind do těch zmíněných Křenovic v okrese Písek.

Když  o  tom  tak  dneska  přemýšlím,  bylo  to čiré bláznovství a měla jsem neskutečnou kliku, protože stačilo, aby  jedna jediná skutečnost byla  jinak a já  jsem  ji  nikdy  nenašla.  Přestěhovala jsem se tedy do DA Třeboň, pod který Křenovice patří a hledala jsem Annu …  Pokud  porodila dceru  v  r. 1889, dopočetla jsem si přibližné datum narození a  nakonec  ji  v  těch Křenovicích našla … Narodila  se  Františkovi Jakovci a Kateřině  Hrubé, a to r. 1866  Nicméně to zásadní – kde je manželova babička Marie – zůstává skryto rouškou tajemství.

Protože jsem však ve svém samostudiu na začátku, zajímá mě pochopitelně všechno, a tak procházím i  knihy zemřelých, kde po nějaké době objevím zápis o úmrtí malého chlapce, jehož otcem byl Josef Jakovec  –  hlídač na dráze v Trněném Újezdu.  Následné záznamy mě překvapivě dovedou zas zpátky na Kladensko, konkrétně do  Velkého Přítočna  (sousední vesnice  u  Pleteného Újezda), kde se narodí zmíněný Josef (1887).  V  r.  1893 chlapec umírá a nejspíš i manželka Kateřina Jedličková. Josef otec se ještě téhož roku podruhé ožení
– s   Marií   Kutišovou  z  Křenovic.  Jenže  tam   jako by  se  po  nich  zem  slehla.   Zůstali   nakonec  v  tom  Velkém  Pří-točně, nebo se vydali někam  úplně  jinam?  Třeba  zpátky  do  Trněného   Újezda?  Zkusím  postupně  všechno a nakonec na babičku Marii v r. 1894 v tom Trněném Újezdě narazím.

Když jsem tedy  měla  vybádanou  babičku,  vrátila  jsem  se  do Křenovic,  abych se pokusila jít dál do hloubky, tedy  k   jejím   rodičům  Františkovi  a  Kateřině  rozené  Hrubé.  Ale  abych  to  zkrátila,  Františka  jsem  našla  v r. 1814, jeho otcem byl Mikuláš Jakovec a  matkou Kateřina  Dlouhá ze  Slabčic. Znamenalo to tedy vydat se o pár kilometrů dál a ve zmíněných Slabčicích vyhledat sňatek Mikuláše a Kateřiny. A tam na mě čekalo překvapení ….Ve zmíněném zápise o sňatku jsem totiž našla to, co z obyčejného příběhu udělalo seriál o Putování za Jakovci. U ženicha Nicolause Jakowetze byl  jaksi přípis, že byl  „negotiator ex Pago Planitz ex Croatia„. Tedy obchodník z chorvatské Planice.

Omámená prvním genealogickým úspěchem a okouzlená krásou starých knih, cítím, že cesta za osudy předků se přede mnou teprve otevírá ….

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.