Příběhy rodinné
Putování za Boreckými
Když jsem před časem psala povídání o pátrání po své mateřské linii, zmínila jsem se o Marii roz. Borecké, mé osmé pramatce v retrográdním pořadí. Přesný datum narození jsem bohužel nedohledala, ale záznam o sňatku s Martinem Družeckým v listopadu roku 1722 ano. Brali se v Jemníkách u Slaného, kde rod Družeckých žil snad od nepaměti, určitě od 16. století …
Putování za Boreckými [2]
Když jsem zjistila, že v rámci Noci kostelů je otevřený i kostel ve Pcherách u Slaného, bylo nasnadě, kam povedou naše páteční kroky. Ve zmíněné obci totiž začátkem 18. století působil bratr mé předkyně Marie Borecké, manželky jemnického mlynáře Martina Družeckého. Matěj Borecký. Narodil se r. 1682 a po farní službě v Družci se v r. 1716 přemístil do Pcher. …
Putování za Bureši
Po jižních Čechách a pátrání po Jakovcích se mi tentokrát stane zahradou, ve které se budu hrabat v hlíně, plít i sklízet, Rakovnicko. Protože konečně se dostávám i k těch svým předkům, z nichž si jako první vyberu babiččin rod BUREŠŮ. Nějakým instinktem cítím, že žádné daaaaaaleké putování se tady však konat nebude. A jak se po …
Putování za Elznici [1]
Příběh rodu Burešů jsem už v podstatě měla téměř vybádaný, nicméně v rámci vývodů vznikaly příběhy další. Ten první se týká bývalého šlechtického rodu Elzniců, který se mi do rodokmenu dostal díky manželce Jana Bureše (*1850) Františce rozené Elznicové ze Všetat č.p. 14. Podle starého rukopisu p. Valtra, který jsem dostala od své všetatské příbuzné p. Herinkové, se domu č. 14 …
Putování za Elznici [2]
Přiznám se bez mučení, že bez pomoci googlu bych neměla naprosto tušení, kde že ten Rathen má jako být. Jenže mapy.cz jsou spolehlivé, a tak za krátko mohu lustrovat okolí zmíněného německého městečka a posléze si nechat i spadnout bradu, protože téměř na dosah se nachází kamenný most Basteibrücke, o kterém sním už asi tak tři roky, …
Putování za Elznici [3]
Nadešlo červencové chladné ráno a plánovaná návštěva západních sousedů. Na hrádek Altrathen vypínající se na ostrohu nad Labem i na pohádkový Basteibrücke jsem se moc těšila. Most spojující skály v národním parku Saské Švýcarsko nezklamal a zařadil se mezi topten navštívených míst, které může člověk vidět a zažít několikrát. Bohužel hrádek, o který můj praprapraprapříbuzný Hanuš přišel, byl …
Putování za Jakovci
Asi by se dalo předpokládat, že s pátráním po předcích začne člověk u sebe, a byť jde o předpoklad zcela jistě správný, já jsem to vzala od manžela. Když jsem tedy před dvěma roky začala pátrat, měla jsem jedinou indicii. Že manželův otec byl nemanželským synem Marie Jakovcové, narozené cca kolem roku 1895. V nějakém …
Putování za Jonáky
Jonáci byli jedním z prvních rodů, po jehož předcích jsem se vydala … Jenže jich bylo tolik a já naprosto bez zkušeností, že jsem se v tom množství jmen i názvů obcí ztrácela. Z Úhonic (kde se narodili prarodiče mé vidhostické babičky Bóži) jsem se totiž poměrně brzy dostala do Hořovic u Berouna, do Oseka, Komárova, …
Putování za Kr[u]ty
Kvůli svému rodnému příjmení jsem měla na základce zvláštní přezdívku. Možná jednu z nejdelších na světě. „Devět druhů masa.“ Kdo tedy neměl o podobě mého rodného příjmení dosud potuchy, tímto vyhrává zlatého Bludišťáka . Po necelé hodině brouzdání po knihách slabeckých mám téměř jistotu, že v Hřebečníkách, rodné obci mého dědy Josefa, zdobilo příjmení Krůta každého …
Putování za matkami
Říká se, že jistá je vždycky jen matka. Proč tedy tolik z nás touží po tom, aby se dozvědělo, odkud byl jejich první mužský (!) předek? Proč nepátráme po linii všech těch matek, které jsou dané a jisté? Nehodlám si hrát na objevitelku Ameriky, mateřské linie se samozřejmě hledají také, jen opravdu v minimálním množství …
Putování za Švihoříky
Jestli mi naháněli hrůzu Nováci a po nich Mikéskové, pak Schvihorikové kousek od slovenské Šaly mě dostali úplně. Obec s maďarským názvem Kepežd (Köpösd), který si s lehkými obměnami tvaru držela až do roku 1948. V tomto roce při změně názvů některých obcí dostala obec název Dverníky. Jednalo se o napojení na starý historický název …