Zpět na Příběhy z Podlesí

Putování za Špičky

Tím  pádem  se  zdá,  že  je  nad slunce jasnější,  že  rod Špičků  se držel  na  stejných číslech několik století. Viz. informace výše o narození Josefa na čp. 32  (po roce 1802)  a  jeho matky Anny na čp. 13 (před r. 1802).
Podle kolegy  Honzíka  se  situace  s čísly  domů  ovšem  měla  následovně:  Roku 1782  odkoupil  Václav  mladší Špička kousek půdy od svého  otčíma Josefa Petrlíka, kterého si vzala Kateřina, jeho matka, po úmrtí  Václava st. r. 1764.  Tento  kousek půdy  se nacházel  naproti přes potok. Václav mladší si tam vystavěl domek číslo 32. V první polovině byl přečíslován na číslo 13, které si nese dodnes. Jan (*1714), bratr Václava staršího, už roku 1744 odkoupil živnost na jihu vsi, tehdy číslo 14, v první polovině 19. století přečíslovanou na číslo 20. A zbývá nám původní grunt.  Svého času číslo 22, někdy v první polovině 19. století přečíslováno na 27, toto číslo si stavení  neslo   až  do  svého zbourání.  Zmíněný  grunt  držel Václav (1732-1764) a po něm jeho nejmladší syn Martin.
A  pak začíná hledání  Annina otce Václava a  matky Kateřiny  a všech jejích  sourozenců.  Ve finále tak máme celkem  slušnou informaci o tom, že Václav s Kateřinou měli celkem 11 dětí, nicméně v r. 1804, kdy se narodila  poslední Barbora, byly naživu jen 4. Matrika bohužel nevydá zápis o oddavkách V a K, ale v soupisu poddaných pro  rok  1782-1783  je  již   u   Kateřiny  poznámka,  že je vdaná.   Máme tak o dataci alespoň   hrubou představu. Kateřinin  manžel  Václav se narodil  r. 1751  (stal se dělovozníkem,  německy Stuckknecht) a byl synem  Václava  Špičky a Kateřiny Ciprianové  a měl  5 sourozenců.  Jeho otec Václav  (*1732) byl  posledním  manželským  dítětem dvojice Jakub a Ludmila Jirásková. Před ním se narodilo 7 sourozenců  a  osmý  Jiří dokonce ještě sňatkem.
Jakubem  nám  na   chvíli  vznikne  menší  problém,  protože  ačkoli jeho bratry a sestry (celkem 5) se dohledat podaří,  Jakubovo  narození nám zůstane skryto.  Naštěstí  máme k dispozici  gruntovní  knihy.  A tam najdu požadovaný  zápis  o  gruntu  Matouše Špičky.  Kolega  Honzík těch  několik  stran  během chvilky sesumíruje do stručných faktů.
roku 1569 se přiženil Ondřej Špička [Ondráček Špička] k Marianě Špičkové
roku 1606 Ondřej předává grunt svému synovi Václavovi (*1580)
roku 1650 kupuje téměř pustý grunt po otci od svých bratrů Matouš Špička, syn Václava
roku 1678 přebírá po otci Matoušovi Václav Špička
roku 1715 přebírá od matky Margarety Jakub Špička
A  tak máme konečně i to kýžené spojení Jakuba s rodiči Václavem a Margaretou potvrzené. Dokonce se dozvíme, že původní  Špičkův grunt  do  r. 1569  patřil  Vondráčku  Špičkovi,  poté  ho od něj  koupil Pavel  Chodour.  Tím se dostáváme dedukcí k dopočtenému datu narození prvního známého Špičky a tím je rozmezí let 1540-50.  Zaručeně  nejstarší  rodokmen,  který  jsem  kdy dělala.  Bez kolegy Honzíka by však nebyl úplný a z lehké komplikace bych se asi nevymotala.
Na závěr uveďme informaci  p.  F.  Štědrého o tom, že:
“ .… před  r. 1870  se  domáhala  obec  Solopysky  odškolení od Hřivic a občané solopyští žádali konětopské, aby „společně  o  školu zakročili a tuto si pořídili v Konotopech. Však Konotopští  na  ten  návrh  nepřistoupili, že prý mohou děti jejich,  jako otcové a dědové, do  Hřivic dále choditi.  I zřízena v Solopyskách  r. 1870 škola samostatná.  Kdyby byli konětopští návrh přijali, mohla být dnes škola konětopská trojtřídní.“
Škola v Konětopech byla postavena  až r. 1890 nákladem 10.204 zl.

V Konětopech se ovšem nenachází  ani  kostel ani hřbitov.  Oddávaní, křtění a pohřbívaní byli tudíž konětopští v sousedních Hřivicích v kostele sv. Jakuba. Od r. 1960 jsou Konětopy osadou Pnětluk.
Jak  už  teď víme,  byly  Konětopy  kolébkou  rodu Špičků,  nicméně již  v  17. století se někteří usadili na Ročově a ve Vinařicích.  V průběhu časů se tak rozeběhli do všech  stran a koutů Podlesí. Podlesí, o kterém se krásně píše v Popisu lounském z r. 1920 a kde najdeme i krátký odstavec věnovaný přímo Konětopům:
„Pod  náhlým svahem Boru s jedné a pod táhlou patou Marušky s Pravdou se strany druhé rozkládá se na stoku potoka  Netluckého  s  Domoušickým  dědina  Konětopy. Má pěknou jednotřídní  školu.  Nad  statky přečnívající komíny chmelních  sušáren  svědčí  o  hojném  pěstování  chmele.  Na  několika  slaveních spatřujeme označenou výšku vody při  průtrži mračen,  snesší  se  nad  obcí dne 25. května 1906. Průtrž udála se ve 2 hodiny odpoledne v Černodolech a Pecinách u Netluk, voda valila se ve výši 1 m po svazích úrodných polí a chmelnic až k podjezdům u železniční trati. Voda  v  potoce  vystoupla  přes  4 metry a  zatopila celé údolí k Hřivicům a Jimlínu, kde se nemohlo po mostě. Silnice byla zaplavena ve výši jednoho metru.  Škoda  byla  veliká,  zvláště  ve statku p.Marka. Záplava trvala přes tři hodiny, pak zase vody ubývalo. S Boru překrásná vyhlídka na údolí hřivické a Středohoří.“
Poslední řádky tak věnujme veršům Josefa Proška, které i po sto letech rozechvívají jemné tóny duše a které netřeba více komentovat….
Ó drahé Podlesí s tou zemí červenou,

s neladem vršků, s chmelu silnou vůní
jak v vzpomínkách tě stále nevidět?
Vše k srdci mluví tu tak živou písmenou,
že starou zvěst i šedá skála duní …

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.