Putování za Kouby

Už ze záznamu o sňatku Matěje (v r. 1788) víme, že jeho otec Vavřinec užíval dvě příjmení. Kouba a Dškach. Znamená to, že držel své druhé jméno takzvaně „po chalupě“. Jednalo se o vcelku běžnou praktiku, kdy dotyčný nepřejímal jednotlivá příjmení zásadně po otci, ale i po názvu statku, kde žil. Zapisovatel nám tímto konkrétním záznamem prozřetelně prozradil, že Vavřinec žil na gruntu Dškachovském. Na řadu proto přichází gruntovní (pozemková) kniha pro obec Bílov. Plzeňský archiv je nám v tomto ohledu nápomocný, protože veškeré pozemkové knihy pro panství Plasy během loňského roku zveřejnil na internetu. Jelikož matriky začínají povětšinou před polovinou 17. století, jsou gruntovní knihy, které zahrnují historii ještě starší, zpravidla hlavním a nejdůležitějším zdrojem informací.

Do 19. století bylo zvyklostí vymezit v gruntovnici pro každý statek několik stran – a veškeré dění z hlediska financí zapisovat chronologicky pod sebe. Nacházíme zde tedy především kupní smlouvy jednotlivých hospodářů, ale zároveň i vyplácení příslušných podílů hospodářem jednotlivým „nápadníkům“, tedy těm, kteří měli právoplatně zdědit díl statku.

V příslušné bílovské gruntovní knize nalezneme zápis, kdy statek Dškachovský koupil v roce 1767 skutečně Vavřinec Kouba a od té doby užíval i příjmení Dškach. Roku 1788 požádal, aby byl jeho grunt rozdělen mezi jeho dva syny, Tomáše a Matěje, což se stalo r. 1790.

https://www.portafontium.eu/…/soap-pn_20101-vs-plasy…

Zápis na půl gruntu Dškachovského – čp. 5, drží ho Tomáš, a to ještě v r. 1808. Užívá jméno Kouba.

https://www.portafontium.eu/…/soap-pn_20101-vs-plasy…

Zápis na půl gruntu Dškachovského – čp. 18, drží Matěj, taktéž ještě v r. 1808 a i on užívá jméno Kouba

Vavřinec Kouba seu Dškach umírá na čp. 5 u syna Tomáše v r. 1792.

 

Pro další informace se vrátíme zpátky do matriky, konkrétně k zápisu o sňatku Vavřince s Barborou Havlíkovou v r. 1755. Vavřinec je zde uváděn jako syn zemřelého Jana Kouby řečeného Kondel z Bílova. To znamená, že tu máme další příjmí po chalupě! Nalistujeme tedy v bílovské pozemkové knize záznam o gruntu Kondelovském a záhy zjistíme, že ho drží skutečně nějaký Jan Kouba (a po něm jeho syn Vojtěch). Dalším krokem je ověření, zda je Vavřinec opravdu synem tohoto Jana. Proto nás primárně zajímá vyplácení Vojtěcha Kondele, a to od r. 1748. Vyplácí totiž mnoha nápadníkům, včetně svých (i polovičních) sourozenců:

Jednak synům po neb. Janovi otci [= děti z otcova prvního manželství s Marianou], a to Jakubovi a Vojtěchovi (vypisuje si i svůj vlastní podíl) po 8 kopách grošů, a po neb. Rozině máteři [= děti z otcova druhého manželství] dětem: Kateřině, Vavřincovi,

Barboře a Marianě – všem také po 8 kopách grošů. V jiném zápise je pak konkrétně uvedeno, že Vojtěch nestačí celý podíl Vavřincovi vyplatit a při dalším předávání gruntu v r. 1788 se rozepíše, že se mu má vyplatit zbylých 6 kop:

https://www.portafontium.eu/…168

Výslovně je zde uvedeno: „Vavřincovi Dčachovi 6 kop“. Přičemž uvedené příjmení Dčach (Dškach) je pro nás zásadní, protože z gruntovní knihy již víme, že náš Vavřinec žil od r. 1767 na Dškachovském gruntě – a tak užíval právě ono jméno Dškach.