Putování za Kouby

Pokračujeme tedy hledáním původu Jana Kouby z Kondelovského gruntu. Hlavu nám na chvíli zamotají zápisy o narození dětí dvojic Jana Kondela a Alžběty, Jana Kondela a Mariany a nakonec i Jana Kondela a Rosiny z počátku 18. st. Po bližším ohledání dojdeme k závěru, že šlo o dva rozdílné Jany Kondely, kdy první byl synem Martina Kondela a Zuzany Vopatové (ve výstupním souboru jsou označeni oranžovou barvou pro odlišení), a druhý Jan Kondel byl ve skutečnosti synem Pavla Babora a Mariany Koubové (!). Vraťme se teď ale ještě k Vavřincovi, který se podle matriky narodil r. 1728 a jeho rodiči byli Jan Kondel a Rosina. To nám pasuje na zápis v Gk výše. Ze stejného zápisu také víme, že Rosina byla druhou Janovou manželkou.

Tou první byla Mariana. Informace o ní najdeme opět v gruntovní knize, tentokrát pod gruntem Kondelovským v Bílově (čp.8), kde se píše, že poté, co hospodář Martin Pankrác zemřel, zdědila grunt jeho dcera Mariana, která se vdala za Jana Bavora. Novým hospodářem na Kondelovském gruntu byl od té doby „Jan, manžel Mariany, příjmením Bavor.“ Ten přestěhováním sem získává nám již povědomé příjmí Kondel.

Pokud byl ale Jan, Vavřincův otec, po otci Bavor – a po gruntě Kondel – jak získal vlastně jméno Kouba? A není těch příjmí už příliš? Ale všeho do času.

Zmíněná Mariana (dc. Martina Pankráce a manželka Jana Kondela) zemřela v březnu 1724 a zanechala po sobě dva syny, budoucího hospodáře Vojtěcha a Jakuba. Po její smrti si vdovec Jan Kondel po pouhých 3 měsících bere za manželku nám již také známou Rosinu. Z matričního záznamu pak zjistíme, že byla dcerou Víta Mizery z Obory u Kaznějova.

Takže dalším krokem pro rozmotání koubovského klubka bylo nalezení záznamu o gruntu Koubovském (čp. 9), který roku 1689 koupil Pavel Bavor – od té chvíle po chalupě Kouba. Roku 1731 ho po otci Pavlovi dědí Václav Kouba, který opět vyplácí svým sourozencům, mimo jiné i Janu Kondelovi, což je opět zásadní, protože víme, že náš Jan žil na Kondelovském gruntě, a opět užíval příjmení získané po chalupě.

Zbývá najít narození Jana, což se bohužel nakonec nepodaří. Dopočtem z jeho data úmrtí můžeme max. usuzovat, že se narodil někdy kolem r. 1692. Známe ale datum oddavků jeho rodičů – Pavla Babora ze Sedlce a Mariany Koubové z r. 1689. Byť je zde Pavel mylně uvedený jako Vít.

Jan tedy sice zdědil po otci příjmí Bavor, protože se ale narodil už na gruntu Koubovském, odkud pocházela jeho matka, užíval i příjmí Kouba. Pak se kolem r. 1726 odstěhoval na grunt Kondelovský a od té doby byl Kondel. Janův syn Vavřinec užíval po otci nejdříve jméno Kouba, po odstěhování na grunt Dškachovský si ale změnil jméno na Dškach. Je to šmodrchanec, který se nám dnes může jevit jako chaotický a zmatečný, nicméně pro jisté regiony to byl jev zcela typický a častý a normální.

A abychom ho tedy rozmotali úplně, musíme se vydat po stopách Pavla Bavora do Sedlce. V GK [1684-1818] tak najdeme zápis o gruntu Bavorovském, kde Ondřej Bavor vyplácí mj. bratru Pavlovi do Bílova a na další straně je zápis ještě konkrétnější, protože je zde zmíněný přímo Pavel Kouba.

https://www.portafontium.eu/…/soap-pn_20101_vs-plasy…

A protože Ondřej byl synem Víta, máme tím pádem otce i našeho Pavla. A jedeme proti proudu času odhodlaně dál a hlouběji. V zápise z GK Potvorov [1599-1684] z roku 1662 čteme o porovnání sourozenců po Václavu Vaňourkovi na Bavorovským v Sedlci (přímo je odkazováno na starou knihu), a že hospodaří Václavův syn Vít.

https://www.portafontium.eu/…/soap-pn_20101_vs-plasy…